На сьогодні вже близько 150 тисяч українських внутрішніх переселенців повернулись на тимчасово окуповану територію. Попри окупацію, люди змушені повертатись у свої домівки, бо там у них, принаймні, є власний дах над головою. А тут, на великій землі, немає навіть перспективи колись його отримати.
Про це заявив в інтерв'ю виданню Укрінформ нардеп-"слуга" Максим Ткаченко.
Влітку, у червні, він повідомляв про 130 тисяч громадян, які повернулись на ТОТ. Тепер їх уже стало на 20 тисяч більше. І схоже на те, що цей процес триватиме, каже нардеп. Причому 70 тисяч із тих 150, що повернулися – маріупольці, які їдуть у рідне місто.
"За наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю Росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67−70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри", — каже Ткаченко.
Люди, які 2 – 2,5 роки тому тікали з-під влади окупантів з Україною в серці, тепер змушені повертатися туди із розбитим серцем. Як не прикро, багато хто з них так і не зміг знайти свого місця у новій реальності, в якій дійсне дуже відчутно дисонує з обіцяним. Держава повність провалила роботу з переселенцями, змушений визнати нардеп.
"Вони не отримали належної допомоги від держави — ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи, тощо. Велика кількість ВПО не змогли знайти роботу через скептичне ставлення до них роботодавців, а всі ті пропозиції, які надаються переселенцям, насправді дуже низькооплачувані", - перелічив причини вимушеної зворотної міграції Максим Ткаченко.
Багатьом переселенцям доводиться працювати на мінімальну зарплату. В ліпшому випадку вони можуть знайти роботу із 10-12-тисячним місячним заробітком. Водночас оренда житла у багатьох регіонах на підконтрольній території вже стартує від 10 тисяч.
Держава позбавила переселенців навіть тієї мізерної підтримки, що була
Багато хто з них, віддавши всю зарплату за оренду житла, примудрявся жити на ті 2-3 тисячі гривень допомоги, які держава щомісяця платила переселенцям. Але й ті гроші держава у більшості з них уже забрала.
Про те, як несправедливо держава обійшлася з ВПЛ говорив ще в серпні в інтерв'ю одному з українських видань радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. З 1 березня 2024 року уряд кардинально змінив порядок виплат допомоги ВПО, що й стало каталізатором повернення громадян на ТОТ.
"Після цього люди поїхали. І таких людей насправді багато. Можливо йдеться про тисячі людей, які намагаються повернутися. Не всіх з них пускають росіяни, але цей потік попри все не зменшується", - з прикрістю підсумував Андрющенко.
А за словами колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгія Туки, 99% українців, які повертаються на ТОТ, роблять це не з власної волі, а через те, що тут, на великій землі, життя загнало їх у глухий кут, з якого вони не бачать виходу.
Нагадаємо, повний провал державної політики у питанні підтримки ВПО визнала й інша народна депутатка Олена Шуляк.