Доктор економічних наук назвала кілька причин, які можуть спонукати українських біженців повертатися додому. Людмила Черенько вважає, що виплати не зможуть допомогти в цьому питанні.
Після початку повномасштабної війни Україну залишили мільйони громадян. Багато з них знайшли притулок у європейських країнах і поки що не думають над тим, щоб повернутися на батьківщину. Але в майбутньому біженці все ж таки повертатимуться в Україну. І для цього є кілька причин, які назвала в інтерв'ю "РБК-Україна" доктор економічних наук Людмила Черенько.
Експерт зазначила, що найбільш добре за кордоном почуваються пенсіонери та мами з дітьми. Справа в тому, що європейська влада пропонує їм найкращі умови та високі соціальні виплати. Але деякі біженці повертатимуться до України. За словами Черенько, зараз у країнах Європи до них ставляться лояльно і не посилюють правила перебування.
"Але це все тимчасово. Це колись закінчиться", - наголосила доктор.
Черенько висловила думку, що країни, які прийняли українців, зрозуміють, що не зможуть виділяти такі ж обсяги коштів на допомогу біженцям. Хоча вони зацікавлені в тому, щоб громадяни України залишалися і навіть спробують їх утримати і після закінчення війни.
Людмила стверджує, що на батьківщину повернуться і ті, хто мав гарну кар'єру до війни, а в Європі вони не змогли знайти роботу свого рівня кваліфікації. Також частина біженців приїде до України, коли у країні стане відносно безпечно.
А от виплатами, як каже експерт, українців буде складно повернути. По-перше, українська економіка просто не в змозі виділяти такі суми, а по-друге, так держава виявить несправедливість до тих, хто залишався в Україні під час війни.
"Одним давати якісь великі суми, щоб вони приїжджали та залишалися, а тим, хто жив тут під обстрілами та створював ВВП – ні, так бути не може", - додала Черенько.
Вона зауважила, що в країні слід створювати нові програми для бізнесу, які зможуть залучити не лише українців, а й іноземців.
А раніше стало відомо, що біженців, які повернулися в Україну, хочуть працевлаштовувати в оборонну промисловість.