Today.ua

Критично важливі підприємства мають підтвердити статус до 28 лютого, - Мінекономіки

В Україні всі критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року. Кабмін уже вніс відповідні зміни до Постанови №76, повідомило Міністерство економіки.

У повідомленні Мінекономіки йдеться про те, що в Україні закінчили аудит підприємств, які набули статусу критично важливих для економіки та ЗСУ, що дає їм можливість бронювати працівників від мобілізації. За результатами аудиту 5% підприємств втратили цей статус.

Аудит показав, що деякі підприємства після того, як їх визнають критично важливими для економіки України та для ЗСУ, без жодних вагомих причин різко знижують зарплати своїм працівникам. Також було зафіксовано випадки, коли підприємства використовують різні схеми для того, щоб забронювати працівників більше за норму. Були випадки, коли статус критично важливих підприємств набували компаній, які насправді не є критично важливими для української економіки.

Тому Кабмін оновив критерії бронювання. Критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року. Для цього документи потрібно подати до профільного міністерства чи обласної військової адміністрації. З 1 грудня 2024 року забронювати військовослужбовців знову можна буде через портал Дія (після підтвердження статусу критичності).

Як і раніше, існує вісім критеріїв для визначення того, чи має підприємство критичне значення для економіки України та для ЗСУ (галузеві та регіональні критерії критичності узгоджуються з Міноборони та Мінекономіки). Але якщо раніше підприємства самостійно обирали 3 критерії, то тепер вони можуть обирати лише 1 критерій, оскільки два критерії вже обов'язкові.

Перший обов'язковий критерій – середня платня на підприємстві за останній квартал має бути не меншою за 2,5 мінімальної зарплати. Нині це 20 000 грн. У заброньованого працівника платня теж має бути не меншою за 20 000 грн.

Другий обов'язковий критерій – підприємство не повинно мати заборгованості зі сплати податків.

Нагадаємо, в Україні можуть запровадити економічне бронювання від мобілізації. Мінекономіки у жовтні 2024 року представило Кабміну кілька варіантів економічного бронювання, але президент Володимир Зеленський їх розкритикував. Він вважає, що принципи економічного бронювання від мобілізації мають бути справедливішими. За даними деяких ЗМІ, Кабмін передумав вводити економічне бронювання від служби в армії.

Раніше стало відомо, що ЗСУ раніше за Бундесвер отримали німецькі авіадесантні машини Caracal.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ