В Україні можуть продовжити термін добровільного повернення на військову службу після самовільного залишення частини (СЗЧ), який закінчився 1 січня 2025 року. Про це розповіла заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук.
За її словами, зараз триває обговорення продовження терміну добровільного повернення на військову службу після самовільного залишення частини. Зокрема, обговорюється питання про те, на який проміжок часу продовжити цю ініціативу.
Верещук зазначила, що для роботи з повернення на військову службу військовослужбовців, які пішли у СЗЧ, хочуть більше залучати рекрутерів із бойових підрозділів, якщо вони вже мають відповідний успішний досвід.
Військовослужбовці, які самовільно залишили свої підрозділи, могли добровільно повернутися на військову службу до 1 січня 2025 року. Це передбачав закон №4087-IX, який наприкінці листопада 2024 року підписав президент України Володимир Зеленський. За даними заступника начальника Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ Олександра Грінчука, за перші три дні після набрання чинності цим законом на військову службу повернулися близько 3000 осіб.
Популярні зараз
На Одещині розквітли червонокнижні первоцвіти: учені кажуть, що це початок весни
Зеленський допустив присутність НАТО не на всій території України
У 2025 році в Україні діятимуть обмеження на найбільші пенсії
Українських біженців не повертатимуть додому примусово, - Чернишов
У грудні минулого року військовослужбовці, які вперше пішли у СЗЧ, могли повернутися на військову службу з нарахуванням виплат та пільг (для цього був потрібен наказ командира військової частини про зарахування до резервного батальйону). Командири військових частин мали про це повідомляти слідчі чи судові органи. Правоохоронці продовжували розслідувати відповідні злочини за статтями 407 (Самовільне залишення військової частини або місця служби) та 408 (Дезертирство) Кримінального кодексу України, а суди – проводили судові слідства.
Тепер, як і раніше, командири військових частин можуть дати дозвіл повернутися на службу після СЗЧ тільки на підставі відповідних процесуальних документів слідчих та судових органів.
За даними депутатки Ірини Фріз, станом на осінь 2024 року кілька тисяч українських військовослужбовців перебували у батальйонах резерву, куди їх зарахували після самовільного залишення військової частини. Військовослужбовці, які перебувають у батальйоні резерву, не можуть розпочати військову службу через відкриті проти них кримінальні провадження.
Президент Володимир Зеленський раніше сказав, що самовільне залишення частини відбувається через те, що солдати втомилися, оскільки війна триває довго, а резервів не вистачає. За його словами, восени 2024 року розпочалася тенденція до зниження кількості випадків самовільного залишення військової частини.
Нагадаємо, раніше народний депутат Федір Веніславський назвав головну проблему підготовки мобілізованих.