У грудні 2024 року Міністерство оборони України представить законопроєкт, який визначає умови демобілізації із ЗСУ. Про це у коментарі "Українській правді" повідомив секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
За його словами, законопроєкт, який визначає умови демобілізації з армії, має бути розроблений Міністерством оборони до 18 грудня 2024 року. У ньому буде визначено порядок та умови звільнення військовослужбовців зі служби.
На жаль, Костенко не уточнив, які норми будуть у цьому законопроєкті. Але ця інформація стане відома громадськості вже незабаром.
Слід зазначити, що служба у ЗСУ зараз, під час війни з російськими окупантами, практично безстрокова. В українському законодавстві не передбачен механізм звільнення з військової служби під час військового стану. Але це питання дуже турбує українців.
У нашій країні вже давно обговорюють можливість демобілізації з військової служби під час війни. У травні 2024 року набув чинності новий закон про військовий облік та мобілізацію, в якому міститься норма про те, що Кабмін має розробити та внести до парламенту законопроєкти про вдосконалення механізмів ротації військовослужбовців під час військового стану та їх звільнення з військової служби.
При розробці цього закону про мобілізацію обговорювалися різні варіанти демобілізації під час війни. Наприклад, пропонували дозволити звільнення з військової служби через 12, 24 чи 36 місяців. Але головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський та міністр оборони Рустем Умєров виступили проти визначення у законі точних термінів військової служби. Вони говорили, що демобілізація під час війни може зашкодити, оскільки російські окупанти продовжують наступати на деяких ділянках фронту.
Тим часом, наприкінці жовтня 2024 року секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Литвиненко заявив, що до ЗСУ планують додатково призвати 160 000 осіб. Щоправда, він не уточнив, коли це станеться. За даними видання Financial Times, 160 000 осіб у ЗСУ призовуть у період з листопада 2024 року по лютий 2025 року. Це дозволить поповнити військові частини особовим складом приблизно на 85% від необхідного. FT вважає, що насправді за вищезазначений період до ЗСУ призовуть не 160 000 осіб, а приблизно на 60 000 осіб менше.
Нагадаємо, раніше міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що мобілізацію до ЗСУ продовжать і у 2025 році.