Today.ua

У НБУ анонсували перехід від долара до євро як курсоутворюючої валюти

В Україні планують замість курсової прив'язки до долара перейти на євро. Про це у своєму інтерв'ю повідомила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

За її словами, перехід на євро потрібен тому, що Україна пов'язує своє майбутнє із Євросоюзом. Тому "потрібно мати прив'язку до тієї валюти, в якій відбувається більшість операцій".

Рожкова не стала вдаватися у подробиці, коли у нашій країні у якості курсоутворюючої валюти євро замінить долар. Але вона каже, що різкого переходу не буде.

Про те, що НБУ може відмовитись від прив'язки курсу гривні до долара, говорять уже давно. Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків 28 лютого 2024 року вперше провела перший періодичний огляд індикаторів валютного ринку. Було наголошено, що валютна структура угод на валютному ринку України підтверджує статус долара як основної курсоутворюючої валюти. Але в операціях банків із клієнтами частка угод у євро у загальному обсязі має тенденцію до зростання. НБУ вважає, що з урахуванням євроінтеграції України це може в "оглядному майбутньому" порушити питання про перехід від долара до євро як основної валюти курсової прив'язки. Наша країна вже веде переговори щодо вступу до ЄС. У 2025 році у цьому питанні може бути значний прорив, оскільки у Раді Євросоюзу головуватимуть Польща та Данія, які активно підтримують Київ.

Нагадаємо, у державному бюджеті України на 2025 рік закладено курс гривні із розрахунку 45 гривень за один долар. Голова Нацбанку Андрій Пишний каже, що закладений у державному бюджеті Україні на 2025 рік курс "не є для НБУ метою і ніколи не був". За його словами, у 2025 році курс гривні залишатиметься загалом стабільним, хоча дефіцит іноземної валюти у фінансовій системі вагомий.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин прогнозує, що гривня поступово знецінюватиметься, а до кінця 2025 року курс досягне 47-47,5 грн за долар. Таким чином, у цьому році середньорічний курс буде якраз 45 гривень за один долар.

Раніше ми повідомили, що у 2024 році українці, за даними компанії Опендатабот, накопичили понад 700 тисяч нових боргів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ