В Україні планують посилити відповідальність для співробітників ТЦК та військово-лікарських комісій (ВЛК) за порушення порядку мобілізації військовозобов'язаних громадян. Таку заяву зробив народний депутат Верховної Ради Андрій Осадчук, повідомило "Суспільне".
За словами Осадчука, із пропозицією посилити відповідальність для співробітників ТЦК та ВЛК за порушення під час мобілізації виступив Генштаб ЗСУ. Військове командування запропонувало розробити законопроєкти, які передбачать посилення такої відповідальності. І парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності погодився із цією пропозицією Генштабу ЗСУ.
Видання "Суспільне" також повідомило, що 20 січня 2025 року питання дотримання прав людини під час мобілізації обговорили на спільному засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони й розвідки та Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності.
На цьому засіданні було обговорено, зокрема, такі питання: забезпечення планового поповнення Сил оборони з дотриманням прав людини; необхідність уникнення порушень, що підривають довіру громадян до мобілізації та впливають на моральний стан військовослужбовців; факти протиправних дій окремих працівників ТЦК; корупція, через яку деякі громадяни уникають мобілізації; недоліки під час оповіщення про мобілізацію та притягнення до відповідальності порушників.
Популярні зараз
Зеленський відреагував на затримання генералів ЗСУ
Кабмін запропонував нові правила для отримання пільг на оплату ЖКП
Бізнес-асоціації розкритикували програму “Національний кешбек“
Якими є результати цього спільного засідання парламентських комітетів? Їх кілька. Один із них полягає в тому, що було ухвалено рішення щодо посилення контролю за дотриманням законності під час мобілізації громадян.
Тим часом, у грудні 2024 року омбудсмен Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що в Україні стало меньше випадків застосування сили співробітниками ТЦК під час мобілізації (так званої "бусифікації"). За його словами, у 2024 році Офіс Омбудсмена з прав людини отримав понад 4 000 звернень щодо порушень прав громадян України, зокрема під час мобілізації. Лубінець упевнений, що в деяких ТЦК уже зрозуміли, що "бусифікація" не є належним методом поповнення Сил оборони особовим складом. Омбудсмен наголосив, що його Офіс уважно розглядає кожну отриману скаргу.
Командир 3-ї окремої штурмової бригади полковник Андрій Білецький каже, що військові не підтримують "бусифікацію", оскільки невмотивований солдат може зашкодити підрозділу. За його словами, примусова мобілізація не приносить користі.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський розповів про те, що потрібно зробити перед збільшенням чисельності ЗСУ.