Today.ua

В Україну першими повернуться біженці, для яких важливий соціальний статус, - експерт

В Україну першими повернуться біженці, для яких важливий соціальний статус, а не гроші. Таку заяву в інтерв'ю РБК-Україна зробив старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк.

За його словами, першими в Україну повернуться біженці, які до початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ зробили гарну кар'єру, але були змушені виїхати у пошуках притулку. Позняк зазначив, що українським біженцям за кордоном зазвичай пропонують просту роботу. На престижну роботу за кордоном мало хто може влаштуватися.

Експерт вважає, що бажання працювати на престижній посаді може стати стимулом для повернення біженців до України. Навіть у тому випадку, якщо їм платитимуть менше, ніж за кордоном.

Олексій Позняк каже, що існує ще кілька головних факторів, які стимулюють біженців повертатися в Україну. Це безпека та житло. У багатьох українських біженців не залишилося житла в Україні (воно могло бути зруйноване внаслідок злочинних дій російських окупантів чи нерухомість могла залишитись на тимчасово окупованій території). Тому Кабмін має допомагати біженцям отримувати житло.

За офіційними даними, за кордоном зараз перебуває близько 7,7 млн українців. Із них близько 5,3 млн осіб – у Євросоюзі. Але дехто з них виїхав з України ще до початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ. Найбільше українських біженців зареєстровано у Німеччині та Польщі – понад 1,12 млн і близько 976 тисяч відповідно. До речі, у 2025 році Німеччина та Україна почнуть реалізовувати перший проект із повернення українських біженців на батьківщину. Біженцям дадуть роботу у оборонній промисловості України.

Також у Німеччині планують відкрити "Хаб єдності" (Unity Hub) – для згуртування української діаспори. Такі ж хаби будуть у Польщі, Чехії, деяких інших країнах з великими українськими громадами.

Для повернення біженців до України нещодавно створили спеціальне нове відомство – Міністерство національної єдності. Це міністерство також підтримуватиме українські громади за кордоном, зміцнюватиме їх зв'язки з Батьківщиною. У Міністерстві національної єдності зараз створюють Агентство національної єдності, яке займатиметься реалізацією питань, що входять до компетенції цього відомства.

Нагадаємо, раніше ми повідомили про те, що Папа Римський Франциск побажав Україні досягти справедливого миру.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ