В Україні заборонили називати шоколадом продукти, в яких містяться тваринні жири, окрім молочного жиру. Відповідний закон №5148 підписав президент Володимир Зеленський.
Законопроєкт №5148 у Верховній Раді зареєстрували ще у лютому 2021 року. За основу народні депутати його прийняли у вересні 2021 року. І лише у вересні 2024 року народні депутати ухвалили цей законопроєкт у другому читанні.
У пояснювальній записці до законопроєкту №5148 говорилося, що споживання трансжирів знижує рівень корисного холестерину високої щільності в крові і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і збільшує ризик інфаркту. При цьому в Україну постійно збільшується ввезення пальмової олії.
Тому автори цього законопроєкту запропонували заборонити в Україні гідрогенізовані рослинні жири та олію, пальмовий стеарин (це побічний продукт переробки пальмової олії) у виробництві дитячого харчування, а також заборонити називати шоколадом те, що їм насправді не є.
Популярні зараз
Нові категорії українців зможуть отримати грошову допомогу від ООН
Перший внесок за іпотечною програмою “єОселя“ для молоді знизили до 10%
44% українців намагаються купувати дешеві продукти харчування
Тепер в Україні виробники не мають права називати шоколадом (і деякими іншими назвами, пов'язаними із шоколадом) продукти із вмістом тваринних жирів. Виняток зробили для молочного жиру.
Нагадаємо, в Україні зараз діють норми Євросоюзу до продуктів з какао та шоколаду. Вони є обов'язковими для виконання. Тобто "шоколадом" може називатися тільки продукт, в якому міститься не менше 35% какао-продуктів. У молочному шоколаді має бути не менше 25% какао-продуктів та не менше 14% молочних продуктів. У білому шоколаді має бути не менше 20% какао-олії та не менше 14% молочних продуктів.
Слід зазначити, що у 2023 році Україна експортувала до Євросоюзу 22 тис. т шоколаду. Це третє місце по експорту шоколаду до країн ЄС. На першому місці, звичайно, Швейцарія (62 тис. т), а на другому місці знаходиться Велика Британія (61 тис. т). Загалом у 2023 році українські виробники продали за кордоном 55 тисяч тонн какао-продуктів та шоколадних виробів, що на 18% більше, ніж у 2022 році. Найбільше український шоколад та українські шоколадні цукерки мають попит у Румунії, Казахстані, Болгарії, Азербайджані, Угорщині, Молдові та Грузії.
У І кварталі 2024 року Україна продала за кордоном загалом майже 15 тисяч тонн какао-продуктів. Це на 25% більше, ніж за аналогічний період 2023 року.
Раніше ми повідомили, що в Україні може різко скоротитися врожайність сільськогосподарських культур.