Today.ua

Українцям заборонили збирати сушняк у лісосмугах і лісах: за це передбачена кримінальна стаття

Багато українців, які обігрівають свої будинки твердим паливом, користуються дровами. Їх купують у лісозаготівельних підприємств. Водночас і самі громадяни можуть займатися заготівлею дров у лісі, однак лише за тієї умови, що в них є лісорубний квиток. Без такого квитка не можна навіть збирати сушняк у лісосмузі.

Таку інформацію публікує 24 Канал.

Відповідно до закону, громадяни мають право на вільне перебування в лісах, які належать до державної або комунальної власності, а також, за дозволом власника, у приватних лісових масивах.

Громадяни також мають право на загальне використання лісових ресурсів: збір дикорослих трав, квітів, лікарських рослин, грибів, ягід, горіхів і такого іншого.

Водночас, крім загального, є також спеціальне використання лісових ресурсів, тобто заготівля деревини у лісах та лісосмугах. Таке право є далеко не у всіх, а лише в тих, хто має спеціальний дозвіл – лісорубський квиток.

Не можна збирати навіть сухі гілки із землі

Здавалося б, така заборона має поширюватись лише на заготівлю свіжої деревини, тобто на рубку дерев, які ростуть в лісі або лісосмузі. Але це не так. Весь сухостій, а також повалені вітром дерева і зламані гілки, які лежать на ґрунті, і навіть старі пеньки – усе це належить до лісових ресурсів, якими має право розпоряджатися лише держава або громада, якій належить ліс.

"Тому збирання громадянами сухостою, відмерлих сухих гілок чи інших частин дерев на території лісового фонду України вважається незаконною самовільною заготівлею лісових ресурсів. Таке кримінальне правопорушення, що вказано у статті 185 Кримінального кодексу України, карається штрафом та сплатою завданих збитків", - йдеться у матеріалі.

На відміну від природних ресурсів, що не відновлюються (нафта, газ, кам'яне вугілля), ліс є відновлювальним природним ресурсом. До того ж, він є місцем проживання для багатьох біологічним видів – як тваринних, так і рослинних. Через це навіть повалені дерева закон розглядає як частину цього ресурсу. Адже вони можуть бути джерелом живлення для грибів і мохів, а також слугують домівкою для різноманітних видів комах.

Нагадаємо,  влітку минулого року громадянам дали дозвіл на самостійну заготівлю дров. Але це стосувалось лише жителів прифронтових регіонів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ